Bürokrasiyi azaltmak ve ayni zamanda Halkımızın can ve mal güvenliği ile Tüketicilerin menfaati ön planda tutularak "İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğünde" değişik yapılmıştır.

Bürokrasiyi azaltmak ve ayni zamanda Halkımızın can ve mal güvenliği ile Tüketicilerin menfaati ön planda tutularak "İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğünde" değişik yapılmıştır.

Dairemiz ekonomik faaliyetlerin dış ticarete dönük yapılandırılması için gerekli tedbirleri almakta ve uygulanmasını sağlamaktadır.  İç ve dış ticaret işlemlerinin işleyişini ve belirlenen dış ticaret politikasının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla gerekli koordinasyonu yapmaktadır. İthalat ve ihracat hizmetlerinin süratli, etkili, verimli, belirlenmiş standartlara uygun şekilde yürütülmesi için çalışmalar yapmakta ve ithalat ve ihracatla ilgili teknik dairelerle yakın işbirliği içindedir.

Dairemiz, İthalatın ülke ekonomisinin yararına gerçekleştirilmesi ve yerli ürünlerin korunması ile ilgili gerekli tedbirler almakta, alınması yönünde çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca ülkemizde yeni ihraç ürünleri yaratılması ve geleneksel pazarlarda pazar payımızın artırılması ve ihracatın artışını sağlamak üzere ihracata yönelik destek yöntemleri geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Dairemiz; Dış ticarete konu ürünlerin güvenli, mevzuata ve standartlara uygun olmasını sağlamakta, bu amaçla ithalatta yapmakta, ticarette teknik engellerin önlenmesine ilişkin çalışmalar yürütmektedir.

İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğümüzde yer alan ön izin veren daire / kurumların da katılımı ile toplantılar gerçekleştirilmiştir. Teknik dairelerle yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bürokrasiyi azaltmak ve ithal izin işlemlerini basitleştirip ithalatçıların  işlem  ve  zaman  maliyetlerini  minimum  seviyeye  çekmek  amacıyla  ilgili  Tüzüğümüzün 7. ve 16. Maddeler kapsamındaki İKİNCİ ve ÜÇÜNCÜ CETVELLERDE gerekli düzenlemeler yapılarak birçok üründe Ticaret Dairesinden izin alınması kaldırılmış, 8. madde kapsamındaki DÖRDÜNCÜ CETVEL’de gerekli düzenlemeler yapılarak bazı ürünlerde önizin kaldırılmıştır.

Tüketicileri korumak ve Ülkemize daha güvenilir, sağlıklı malların girmesini sağlamak için sözkonusu Tüzüğün 18.maddesi kapsamındaki Ülkeye İthali Yasak Malları konu alan ONUNCU CETVEL’ine çeşitli Yasa ve Tüzüklerde yeralan yasaklı mallar eklenmiştir. Yasaklı mallar listesine dahil edilen ve Halkımızın can ve mal güvenliği ile Tüketicilerin menfaatleri ön planda tutulmuştur.

Değişiklik Tüzüğünde öne çıkan bazı yasaklar aşağıdaki gibidir:

  • Kullanılmış Motorlu  Araç  ithali  ile  ilgili  17/12/2019  tarihinde  Ticaret  Dairesi bünyesinde ilgili  kurum  ve  kuruluşlarla  toplantı  gerçekleştirilmiş  ve  yapılan  toplantıda "kazalı araçların kontrol/muayene edilerek gerek şasesinin hasara uğrayıp uğramadığı gerekse yol güvenliği açısından uygun olup olmadığı hususlarında ülkede bu hususda ekip ve ekipman yetersizliği olduğu” toplantıya katılan  tüm kurumlar  ortak  olarak  ifade  etmiştir. Bundan dolayı Ticaret Dairesinin yeterliliği mevcut olmadığı görüşü ve yeterliliğe sahip bir makam bulunmadığından dolayı ekte yer alan Tüzüğün ONUNCU CETVEL’inde 5. sıraya "Her türlü kazalı araç (Hasarın taşıma esnasında olduğunu kanıtlayıcı belge sunulan araçlar hariç)" eklenerek,  can ve mal güvenliği önplanda tutularak, vatandaşa (Tüketiciye) daha güvenilir araç gelmesi için hasarlı araçların ülkeye girişinin yasaklanması yönünde çalışma yapılmıştır.
  • Elektronik Sigaralarla ile ilgili Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu bünyesinde ilgili kurum ve kuruluşlarla toplantı gerçekleştirilmiş ve yapılan toplantıda "Likit içerikli elektronik sigara, elektronik nargile ve nikotin içeren veya içermeyen kartuşlar, bu kartuşların kullanıldığı alet, ekipman ve aparatlar ile kartuşların doldurulmasında kullanılan likitler” ürünler değerlendirilmiş, sağlık açısından sakıncalı olduğu ve dünyada da yasaklanmaya başlanmasından dolayı yasaklanması yönünde toplantılara katılan ilgili kurumların temsilcilerinin oy birliği ile ortak karar alınarak, Başbakanlığa sunulmuştur.  Başbakanlıkta konuyu değerlendirerek;  söz konusu malların yasaklanması yönünde Tüzüğümüzde gerekli düzenlemelerin yapılması talimatı vermiş ve İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğünün ONUNCU CETVEL’inde 6. sıraya eklenmiştir.
Print
Posted: Mar 13, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Kategoriler