E-Devlet proje sorumlusuyla birlikte dijitalleşmiş kamu hizmetleri verme yolundaki ikinci hedefimiz “ Online Araç İthal İzinleri” ile ilgili toplantı yaptık.

E-Devlet proje sorumlusuyla birlikte dijitalleşmiş kamu hizmetleri verme yolundaki ikinci hedefimiz “ Online Araç İthal İzinleri” ile ilgili toplantı yaptık.

 

Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, internet kullanımının yaygınlaşması, bilgi çağına ve bilgi toplumu olarak nitelendirilen döneme geçiş ile birlikte kamu hizmetlerinin sunum şekli de dönüşüme uğramıştır.  

İçinde bulunulan dönem olan bilgi çağında teknolojinin gelişimi, Dünyada  ve Ülkemizde de internet kullanımının hızla yayılması, gelişen teknolojiye bağlı olarak işlerin daha kolay yapılabilmesi adına hizmetlerin daha etkin, etkili ve verimli sunumu için hem merkezi hem de yerel kamu kurumları özellikle E-Devlet uygulamaları ile vatandaşlara dijitalleşmiş kamu hizmetleri vermeye başlamışlardır.

Ticaret Dairesi de E-Devlet uygulamaları kapsamında vatandaşlara dijitalleşmiş kamu hizmeti sunmaya 4 Ocak 2021 tarihinde ilk modül olan “Online İthalatçı ve İhracatçı Belge” İşlemleri ile başlamıştır.  Bu modülde Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi, Vergi Dairesi, Nufüs Kayıt Dairesi ve KTTO, KTSO, KTEZO ile entegre olunmuş, vatandaş tarafından girilen bilgiler bu entegrasyonlar sayesinde doğrulanarak işlemlerin tamamlanması sağlanmıştır. İthalat ve İhracat alanında faaliyet gösteren işletme, tüzel, gerçek kişiler “Online İthalatçı ve İhracatçı Belge”  modülüne ilk proje olmasına rağmen problemsiz ve kolay adapte olarak işlemlerini daireye gelmeden, ihtiyaca göre telefondan destek alarak yapabilmişlerdir. 04 Ocak 2021 den 1 Mart 2021 tarihine kadar 1630 belgeye işlem yapılmış ithalatçılar ve ihracatçılar daireye gelmeden gerekli izinlerini alabilmişlerdir.

Ticaret Dairesi olarak vatandaşlara dijitalleşmiş kamu hizmetleri verme yolundaki ikinci hedefimiz “ Online Araç İthal İzinleri” ile ilgili E-Devlet proje sorumlusuyla birlikte bugün toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda dijitalleşme yolundaki adımlarımız planlanarak takvimdeki günleri belirlenmiştir. Bu bağlamda; Dairemiz 

  • İkinci modülümüz olan “ Online Araç İthal İzinleri”  1 Mayıs 2021’de işleme almayı,
  • Sonrasında “Online İthalat ve İhracat İzinleri” modüllerini de Ekim 2021 ayında online olarak hizmete sunmayı hedeflemiştir.

İkinci modülümüz olan “ Online Araç İthal İzinleri” kapsamında ilk etabı olan memur portalı 2020 yılı içerisinde tamamlanmış ve memur portalının hazırlanması ile birlikte izinlerin sadece merkezden verilmesinin önüne geçilerek Mayıs 2020 tarihinde Gazimağusa şubesinden de aktif olarak araç ithal izini vermesi sağlanmıştır. Böylelikle merkez odaklı hizmetten uzaklaşıp kaza şubelerinin de aktif olması sağlanmıştır.

Bundan sonraki süreçlerde E-Devlet uygulamaları kapsamında “vatandaşlara dijitalleşmiş kamu hizmetleri” vermek için Ticaret Dairesinin tüm personeli katılımcı olarak rol alarak, tüm enerjisini, bilgi ve tecrübesini paylaşarak, hazırlanacak modülleri daha etkin ve verimli bir şekilde kullanacaktır.  

Print
Posted: Mar 2, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Kategoriler