Posted: Ara 11, 2020

Ticaret Dairesi yasaları arasında yer alan Metroloji(Ölçü ve Ölçü Aletleri) Yasası kapsamında "Farkındalık arttırmak ve Piyasa Durumu Analizi" yapabilmek amacıyla DENETİMLER başlatılmıştır.

Ticaret Dairesi Yasaları arasında yer alan "Tartı ve Ölçüler Yasası" yasası Avrupa Birliği yasalarına uyumlaştırılarak 2014 yılında Metroloji(Ölçü ve Ölçü Aletleri) Yasası (34/2014) olarak yenilendi. Yapılan bu yeni yasanın ardından, yasa kapsamı içinde öngörülen tüzükler 2020 yıl içinde tamamlanıp Bakanlar Kurulan Sevk aşamasına gelmiştir.  Bu yasa ve taslak tüzüklerin uygulanabilirliğini ve ülke şartlarının bu yasa ve tüzükler kapsamındaki durumunu analiz edebilmek amacıyla özellikle tüketicinin yoğun olarak alışveriş yaptığı ticari kuruluşlarda "gözlem, analiz ve farkındalık" amacıyla piyasa denetimlerine başlanmıştır.

Devamı
Posted: Ara 1, 2020

“İkamet İzinleri ve Vizeler Tüzüğü” ve “Çalışma izinin”, “İş kurma İzni” ile “İş yapma İzini” hakkında Ticaret Dairesi Personeli Bilgilendirirldi.

Ticaret Dairesi geçen yıl başlattığı kurumlar arası iletişimi güçlendirmek, daire personelinin bilgisini doğru kaynaklardan faydalanarak güçlendirmek ve daireler arasında kullanılan ortak bilgilerin daha anlaşılır ortak bir dilden yorumlanabilmesi amacı ile başlattığı eğitim dizisine bugün bir yenisini ekledi. Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar önderliğinde gerçekleşen eğitim ve bilgi paylaşımına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Efsun Kâşif Salel ve Muhaceret Dairesi Müdürü Emre Hacı ile Muhaceret Memuru, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Hukuk Amiri ve Ticaret Memurları katıldı.

Devamı
Posted: Eyl 14, 2020

Hal Yasa Tasarısı(AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite) görüşülmeye devam ediyor.

Bakanlığımız bünyesinde paydaşlarında katılımı ile hazırlanan "Hal Yasa Tasarısı" KKTC Cumhuriyet Meclisinde AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitede görüşülmeye devam ediyor. 

Devamı
Posted: Eyl 11, 2020

2019 yılı istatistik kitabı yayımlandı.

Devamı
Posted: Eyl 9, 2020

DUYURU!!! İthalatçı – İhracatçı belgesi çevrimiçi (online) sisteme geçiş çalışmaları kapsamında Bilgi Güncelleme Formu doldurulması gerekmektedir.

Dairemiz tarafından, her yıl ticari faaliyetleri yürütmek adına  ithalat ve ihracat işlemlerini gerçekleştirecek işletmelere  "ithalatçı – ihracatçı kayıt / yenileme işlemleri"  yapılmaktadır. Bu şlemlerde işletmeleri ve tüm paydaşların maliyetini ve bürokrasiyi azaltmak amacıyla Ticaret Dairesi tarafından "İthalatçı ihracatçı Belgeleri Online" sisteme geçiş çalışmalarında sona gelinmiştir. Otomasyona geçiş sürecinde tarafımızca tutulan bilgilerin eksiklerinin giderilmesi adına İthalatçı İhracatçı Belge Günelleme Formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Devamı
245678910Last

«Mart 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
22232425262728
12
161263

E-Devlet proje sorumlusuyla birlikte dijitalleşmiş kamu hizmetleri verme yolundaki ikinci hedefimiz “ Online Araç İthal İzinleri” ile ilgili toplantı yaptık.

Ticaret Dairesi olarak vatandaşlara dijitalleşmiş kamu hizmetleri verme yolundaki ikinci hedefimiz “ Online Araç İthal İzinleri” ile ilgili E-Devlet proje sorumlusuyla birlikte toplantı gerçekleştirilmiştir. Bugün yapılan toplantıda dijitalleşme yolundaki adımlarımız planlanarak takvimdeki günleri belirlenmiştir.

Devamı
34567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Kategoriler