Ticaret Dairesi görev başında..

Ticaret Dairesi görev başında..

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye ve  Rum Kesiminde koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından Başbakan Ersin Tatar başkanlığında gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında dünyayı etkisi altına alan salgına karşı önemli kararlar alınmıştır ve  alınan bu kararlardan özellikle;

  • 14 Mart’tan itibaren 1 Nisan’a kadar Türkiye dahil tüm ülkelerden, KKTC’ye giriş ve çıkışlar yasaklandığı, ülkeye sadece KKTC vatandaşı, ülkede eğitim alan öğrenciler ve göçmenlerin giriş yapabilecekleri ve
  • Kamuda itfaiye, polis, sivil savunma ve maliye, dışında diğer kamu kuruluşlarında çalışan tüm personelin 27 Mart’a kadar idari izinli olacağı, özel sektörde ise marketler, benzin istasyonları ve eczaneler gibi sektörler dışında hizmetlerin duracağını belirtti.

Bakanlar Kurulunda alınan kararlarla birlikte Ticaret Dairesi bünyesindeki tüm şube ve birimleri görevlerini aksatmadan çalışmaya devam edecektir.

  • Tüketici Hizmetleri Birimi "ALO 171 TÜKETİCİ ŞİKÂYET VE BİLGİ HATTI" aracılığı ile gelen ihbarlardan oluşan veriler İç Ticaret Şubesinde değerlendirilip, Fiyat ve Kalite Denetim memurlarımız tarafından  öncelikle ihbarlar değerlendirip, ülke genelinde “Piyasa Gözetimi ve Denetimi”  aralıksız sürdürülecektir.
  • Dış Ticaret Şubesi “İthalat ve İhracat işlemleri” ile ilgili İthalatçı ve ihracatçılardan gelecek olan talepleri değerlendirmek için görevlerinin başında olacaktır.

Vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda piyasada sıkıntı yaşanmaması için Ticaret Dairesi olarak gerekli tedbirleri almaktayız. Bu nedenle halkımızın sakin olması ve ithalat ile ilgili kurumların görev başında olmasından dolayı ithalat işlemlerinde aksama olmayacaktır.

Print
Posted: Mar 14, 2020,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Nisan 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3031123
126002

Korona virüs fırsatçılarına karşı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Bakanlık bünyesinde yer alan Ticaret Dairesi seferber oldu

Korona virüsün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’de de görülmesinin ardından fırsatçıların özellikle maske, dezenfekte malzemeleri ve alkol fiyatlarının artmasının ardından Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve bünyesinde bulunan Ticaret Dairesi harekete geçerek hijyen ürünlerinin fiyatlarında fırsatçılık yapan esnaflara karşı denetimleri sıklaştırdı.

Devamı
4
126055

Bu zor günlerde ithalat'da Bürokrasiyi azaltmak için "İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğünde" değişiklikler yapılmaya devam ediyor.

Kovid 19 virüs salgını ile tüm dünyada yaşanan bu zorlu süreçte Ticaret Dairesi olarak piyasa dengelerini korumak tüketiciyi korurken ayni zamanda ithalatcılarıda bu zorlu zamanlarda ithalatlarını gerçekleştirmelerinde daha kolaylık sağlamak amacı ile İthalatı  ve  İhracatı  (Düzenleme  ve  Denetim) Tüzüğümüzde değişikliğe gidilmiştir.

Devamı
5
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Kategoriler